Odszkodowanie za opóźniony lot – dowiedz się jakie prawa Ci przysługują

Jeżeli jesteś właśnie w podróży, Twój lot jest opóźniony i nie wiesz jakie są prawa pasażera, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. Dowiedz się czego możesz się domagać od linii lotniczych zgodnie z Rozporządzeniem (WE) nr 261 z 2004 r., obowiązującym we wszystkich krajach UE. Pamiętaj, że rozporządzenie dotyczy wszystkich podróży, w tym lotów w ramach wycieczek touroperatorów, czarterów, lotów transatlantyckich (w przypadku przewoźnika z licencją w kraju UE).

Kiedy rozporządzenie ma zastosowanie:

  • Jeżeli lot jest opóźniony, linie lotnicze muszą zapewnić bezpłatne posiłki i napoje (ilość zależna od czasu oczekiwania). Również przewoźnik powinien zagwarantować możliwość przeprowadzenia rozmowy telefonicznej, wysłania maila lub nawet faksu.
  • Gdy opóźnienie lotu wynosi powyżej 3h i pasażer przybędzie do miejsca docelowego co najmniej 3 godziny po planowanej przez linie lotnicze godzinie przylotu, przewoźnik jest zobowiązany wypłacić odszkodowanie za opóźniony lot w wysokości od 250 EUR do 600 EUR. Wysokość kwoty zależy od dystansu podróży. Wyjątek – opóźnienie nastąpiło w wyniku nadzwyczajnych okoliczności jak: strajki, złe warunki pogodowe, inne nadzwyczajne zdarzenia, na które przewoźnik nie ma wpływu (np.: wybuch wulkanu).
  • Gdy z powodu opóźnionego samolotu musisz przenocować jedną lub więcej nocy w miejscu zdarzenia – przysługuje Tobie prawo do bezpłatnego zakwaterowania w hotelu i darmowego transportu (z lotniska do hotelu).
  • Gdy opóźnienie wynosi co najmniej 5 godzin pasażerowie mają prawo do zwrotu kosztów biletów lub lotu powrotnego do pierwszego miejsca odlotu.

Co jeszcze warto wiedzieć:

  • Zgodnie z obowiązującym prawem zarówno lot na lotnisko docelowe, jak i powrotny przelot stanowią dwa odrębne loty. Co oznacza, że w przypadku opóźnienia powyżej 3 godzin przy wylocie jak i powrocie pasażer ma prawo do uzyskania podwójnego odszkodowania.
  • W przypadku, gdy linie u których kupiłeś lot nie są odpowiedzialne za realizacje przelotu, nie mogą one zostać obarczone odpowiedzialnością. Tylko linie lotnicze, które obsługują dany lot mogą być stroną sporu.
  • Przewoźnik jest zobowiązany pisemnie powiadomić pasażera o prawie do odszkodowania lub udzielenia pomocy, gdy odmówi przyjęcia na pokład, odwoła lotu, opóźnienie lotu wynosi ponad 2 godziny względem planowanego czasu odlotu lub przybycia do miejsca docelowego z dużym opóźnieniem.
  • Linie lotnicze są zobowiązane poinformować pasażera w formie elektronicznej lub na papierze przy stanowisku odpraw na lotnisku o przysługujących prawach. Informacja ta musi być również widoczna w punktach samodzielnej odprawy na lotnisku i odprawy dokonywanej przez internet (tzw. odprawy online).

Jeżeli nie jesteś pewien czy Twoje okoliczności są wystarczające, skontaktuj się z nami i sprawdź czy należy się Tobie odszkodowanie za opóźniony lot.